Çin 2025 hedefini açıkladı: İnsansı robot arkadaşlar geliyor!

Çin, 2025 ve 2027 yılları için belirlenen stratejik planlarla insansı robotların geliştirilmesi için kılavuzlar yayınladı.

Ülkenin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından yayınlanan kılavuz, 2025 yılına kadar insansı robotlar için bir ön inovasyon sistemi kurmayı ve robotların “beyni, beyinciği ve uzuvları” gibi kilit teknolojilerde atılımlar gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Amaç, robotların uluslararası ileri seviyelere ulaşması ve özel operasyonlar, üretim ve geçim hizmetleri gibi senaryolarda kullanılmasıyla birlikte temel bileşenlerin güvenli ve etkili bir şekilde tedarik edilmesini sağlamaktır.

2027 YILINA KADAR İNSANSI ROBOTLAR İLE BİR EKOLOJİ OLUŞTURMAK İSTİYOR

Çin, 2027 yılına kadar insansı robotların teknolojik yenilik kapasitesini önemli ölçüde geliştirmeyi, güvenli ve güvenilir bir endüstriyel tedarik zinciri kurmayı ve uluslararası düzeyde rekabetçi bir endüstriyel ekoloji oluşturmayı hedeflemektedir.

Sektör ayrıca daha çeşitli uygulama senaryolarıyla büyük ölçekli gelişimini hızlandıracak ve ilgili ürünlerin reel ekonomiye derinlemesine entegre olarak ekonomik büyümenin önemli bir yeni motoru haline gelmesi bekleniyor.

‘ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM’

Pekin Sosyal Bilimler Akademisi’nde araştırma görevlisi olan Wang Peng, Global Times’a verdiği demeçte, bu kılavuzun yayınlanmasının ilgili tarafların araştırma ve geliştirme kaynaklarını piyasa temelli bir yaklaşımla daha iyi entegre etmelerine yardımcı olacağını belirterek, bunu “doğru yönde atılmış çok önemli bir adım” olarak selamladı.

Çin’in başkenti Pekin, insansı robot endüstrisi inovasyon merkezinin inşasına ek olarak 10 milyar yuanlık (yaklaşık 1,4 milyar dolar) bir fon oluşturacak olan endüstrinin inovasyonu ve gelişimi için 2023-2025 eylem planı yayınladı.

EV ARKADAŞI İNSANSI ROBOTLAR GELİYOR!

Güney Çin’in Guangdong Eyaletindeki Shenzhen, evrensel bedenli akıllı robotların geliştirilmesi ve uygulanmasını önerdi ve bir insansı robot üretim yenilik merkezinin kurulmasını hızlandıracak.

Zhejiang Üniversitesi Kontrol Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi’nde doçent olan Zhu, temel çekirdek teknolojilerindeki sürekli atılımlarla, üretim hattı robotları, hizmet robotları ve hatta ev arkadaşı robotlar gibi insansı robotların gelecekte geniş uygulama olanaklarına sahip olacağını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir