Apple’ın Hindistan’da üreteceği ilk iPhone modeli belli oldu!

Apple, 2016’dan bu yana Hindistan’da iPhone üretimini gerçekleştiriyor ve son birkaç yıldır çeşitli nedenlerle Çin’den bağımsızlaşma yolunda adımlar atıyor. Bu durum, Hindistan’ı şirket için yükselen bir üretim merkezi haline getirdi. Önceki iPhone modellerinin üretimine lansmanlarından birkaç ay sonra başlanırken, bu yıl ilk defa iPhone 15 modellerinin standart versiyonlarının tanıtımdan önce Hindistan’da üretildiği görüldü. Ayrıca, Apple, lansman gününde Hindistan’da üretilen iPhone 15 varyantlarını da satışa sundu. Şimdi ise güvenilir kaynaklardan Ming-Chi Kuo’nun raporu ilginç detayları ortaya koyuyor.

Apple, Hindistan’da iPhone 17 üretimini ikiye katlamayı planlıyor. Daha önceki bir raporda bu yıl Apple’ın Hindistan’daki iPhone üretim kapasitesini %25 artırmayı hedeflediği belirtilmişti. Ming-Chi Kuo’nun en son gelişmeleri de bu bilgiyi destekliyor. Cupertino merkezli dev şirket, ülke içindeki iPhone üretim kapasitesini ikiye katlama amacında. Kuo’ya göre, 2023’te küresel iPhone sevkiyatlarının şu an %12-14’ü Hindistan’da üretilen ünitelerden oluşuyor. Bu oranın yakın gelecekte %20-25’e çıkarılması planlanıyor.

Apple’ın Hindistan’da üreteceği ilk iPhone modeli belli oldu!

Dikkat çekici yeni gelişme ise Apple’ın 2024’ün ikinci yarısında Hindistan’da iPhone 17 üretimine başlayacak olması. Bu, şirketin yeni bir iPhone modelinin üretimine Çin dışında ilk defa başlaması anlamına geliyor. Kuo, Apple’ın baz model iPhone 17‘yi seçmesinin, tasarım ve geliştirme sürecindeki zorluğun daha düşük olması ve bu sayede risk ve hataların azaltılmasıyla ilgili olduğunu ifade ediyor. iPhone 17 serisinin 2025 Sonbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ek olarak, Kuo, Apple’ın en büyük sözleşmeli üreticisi Foxconn’un Zhengzhou ve Taiyuan tesislerindeki iPhone üretim kapasitesini sırasıyla %35-45 ve %75-85 oranında azaltacağını da ekliyor. Bu rapor, Tata Group’un Hindistan’da Apple’ın önceki sözleşmeli üreticisi Wistron’u satın alması ve beklentilere göre iki buçuk yıl içinde hem yerel hem de global pazarlar için ülke içinde iPhone üretimine başlamasıyla eş zamanlı geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir