Samsung’un 2024 hedefleri biraz fazla iddialı duruyor

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung, liderliğini sürdürebilmek için ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Şirket, son zamanlarda Avrupa’da Galaxy A15’in 4G ve 5G varyantlarını piyasaya sürmeye yönelik çalışmalara başladı. Bununla birlikte, Şubat 2024’te tanıtılması beklenen Galaxy S24 serisinin geliştirme süreci hızla ilerliyor. Ancak Samsung’un 2024 planları bu kadarla sınırlı değil. The Elec’in raporuna göre, Samsung 2024 yılında 250 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapmayı hedefliyor.

2023 yılında akıllı telefon pazarındaki rekabet her zamanki gibi kızgın. Lider konumunda bulunan Samsung’un bu yıl 220 milyon ila 230 milyon birim arasında sevkiyat yapması bekleniyor. Ancak bu durumdan şirket tam anlamıyla memnun değil. Bildiğiniz gibi Galaxy serisi, giriş seviyesinden amiral gemisi cihazlara kadar geniş bir yelpazeye sahip. Şirketin satışa sunduğu modellerin çoğu giriş ve orta segmentte yer alıyor.

Son yıllarda, küresel akıllı telefon pazarında bir düşüş gözlendi. COVID-19 pandemisi öncesi 2019 yılında küresel akıllı telefon sevkiyatları 1.4 milyar birime ulaşmıştı. Ancak bu rakam 1.2 milyar birime düştü ve pazarın toparlanması birkaç yıl sürecek gibi görünüyor.

Samsung’un 2024 hedefleri biraz fazla iddialı duruyor

Samsung’un cevabı, daha fazla telefon satmak. Bu nedenle şirket, 2024 yılında 250 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapmayı hedefliyor. Teknoloji devinin ana hedefi, kârlılığı %70 oranında düşen amiral gemisi model satışlarını artırmak. Bu doğrultuda, 2024 yılı için katlanabilir telefon sevkiyat hedefini de 1.6 milyon birimden 2 milyon birime yükseltti.

Samsung, yaklaşık %20 pazar payına sahip. Ancak şirket aynı zamanda Huawei ve Xiaomi gibi Çinli rakiplerin artan rekabetiyle de karşı karşıya. Diğer bir deyişle, bu hiç de kolay bir görev değil. Samsung’un 2024 sevkiyat hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir