Atatürk sevgisini istismar edenler

‘5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’ ne zaman çıktı?

25 Temmuz 1951’de çıktı ‘Atatürk’ü Koruma Kanunu…’

Ülkenin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün heykel ve büstlerine karşı artan saldırılar nedeniyle dönemin Demokrat Parti hükümeti bu eylemleri yapanların cezalandırılması için tasarıyı hazırladı, TBMM de kabul etti.

‘Atatürk’ü Koruma Kanunu’na göre suçlar ve cezaları ne?

1. Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2. Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

3. Birinci maddede yazılı suçlar, iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispette artırılır. İkinci maddede yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

Yasa koyucu 1951’de, ileride insanların Atatürk sevgisini bazılarının suistimal edebileceğini hesap edemediği için kanuna dahil edilmedi bu konu.

O yüzden 29 Ekim’de TikTok’ta açtığı canlı yayında Atatürk’e benzerliğini kullanıp 1 milyon lira, 10 Kasım’da 500 bin lira bağış alan aşçı Serdar Görel’in yaptığı 5816’ya göre suç olmayabilir, ama Atatürk sevgisini istismardır bu…

Muğla Milas’taki bir düğünde kaydedilen görüntülerdeki mareşal üniforması giymiş Atatürk benzeri bir kişinin ‘Gençlik Marşı’ eşliğinde masaları tek tek selamlaması insanların Ata’larına karşı olan sevgisinin suistimali…

Yıllarca Atatürk düşmanlarıyla uğraştığımız yetmedi, şimdi de insanların Atatürk sevgisini paraya çeviren istismarcılar çıktı karşımıza.

Kim ‘dur’ diyecek buna?

Uyarıları dinlemedi İsrail’e tepki gösterdi

Çoğu çocuk ve kadın olmak üzere binlerce Filistinliyi öldüren, hastaneleri bile bombalayan İsrail’i şimdilik hiçbir güç durduramıyor. Çünkü başta ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler arkasında, ama İsrail’e karşı tepkiler artmaya başladı dünyada. 

Neden mi? 

Çünkü İsrail, savaşta bile insanlara yapılmaması gereken ne varsa yapıyor, bu da hangi din veya ırktan olursa olsun her ‘insan’ın yüreğini acıtıyor. 

ABD’deki Filistin’e destek mitingine katılıp konuşma yapan rapçi Macklemore’un şu sözleri çok iyi özetliyor durumu: 

“Bana, ‘Kariyerini, çıkarını düşün, sessiz kal’ dediler. Sessiz kalmayacağım. İsrail’in yaptığı bir soykırımdır.” 

Instagram’da 5.1 ve Facebook’ta 5.9 milyon takipçisi olan rap yıldızının, “Hayranlarım ve işlerim azalır mı?” diye düşünmeden insan olarak gösterdiği cesareti sergileyebilen kaç yıldız oldu bizde? 

Eleştiriye bu tepki niye?

Dilan Polat ile Engin Polat’ın ardından dikkatlerin üzerine yönelmesi, bazı fenomen ve güzellik merkezi sahiplerinin psikolojisini bozdu. Onlardan biri de Aymira Koçaklı. Söz konusu video ya da paylaşımını izlemedim, ama çıkan haberlere bakılırsa o da tıpkı Dilan Polat ve ablası Sıla Doğu’nun hapse girmeden yaptıkları gibi, kendisini eleştirenlere hakaret yağdırmış: 

“Kudurmuş köpekler. Kudurun. Siz kudurdukça ben yükseliyorum!” 

Bu yolun yol olmadığını Dilan Polat’la gördük, ama başkalarının hatalarından ders almayı herkese nasip etmiyor demek ki Allah! 

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir insanın karakterini test etmek istiyorsan ona yetki ver.” (Abraham Lincoln)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir