Rusya’dan Batı’ya çağrı: Haklarımız ihlal edilirse Arktik Konseyi’nden çekileceğiz

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda görevli Büyükelçi Nikolay Korchunov, Batı’nın yıkıcı davranması ve Rusya’nın haklarını ihlal etmesi halinde Moskova’nın Arktik Konseyi‘nden çekilebileceğini duyurdu.

Nikolay Korchunov, “Norveç’in dönem başkanlığı sırasında düzenlenecek etkinliklere Rus tarafının davet edilmesi konusu henüz görüşülmedi. Ancak Rusya’nın temsilcilerinin Arktik Konseyi etkinliklerine davet edilmemesinin üye ülke olarak haklarının ihlali anlamına geleceğini ve bu durumda ülkemizin bu örgütün faaliyetlerine katılımının devam etmesinin pek mümkün olmayacağını belirtmek isterim” dedi.

Korchunov, “Şimdi Arktik Konseyi’nin geleceği, tamamen Norveç’in başkanlığına ve Konsey’in çalışmalarının her zaman dayandığı kolektif yaklaşımların diğer üye ülkeler tarafından desteklenmesine bağlıdır” diye ekledi.

Rusya’nın, Arktik Konseyi’ndeki pozisyonunu gelişmelere bağlı olarak ve Rusya’nın çıkarlarına saygı gösterilmesi gerekliliği temelinde düzenleyeceğini belirten Korchunov, şunları kaydetti:

“Batılı ortaklarımız tarafından kışkırtılan Arktik Konseyi’nin zayıflayan rolü ve azalan etkinliğinin ortasında, diğer ülkeler ve kuruluşlarla çeşitli formatlarda Arktik gündemi üzerine aktif bir diyalog içindeyiz. Rusya’nın en büyük Arktik ülkesi olduğu ve Arktik Konseyi’nin görev alanının sınırlı bir etkileşim alanını kapsadığı göz önünde bulundurulduğunda, dış politikamızın çok vektörlü doğasından hareket edecek ve Arktik’te yapıcı ortaklarla hem ikili hem de çok taraflı formatlarda işbirliği geliştireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir