Reuters’tan ‘Erdoğan’ yorumu: ‘İkinci turda avantajlı olabilir’

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimleri, dünya basınında da yakından takip ediliyor. İngiltere’nin Reuters haber ajansı, seçimlere ilişkin haberinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalabileceğine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise ‘ivme kazandığının görüldüğüne’ işaret etti.

‘SİYASİ BELİRSİZLİK PİYASALAR ÜZERİNDE YÜK OLUŞTURUYOR’

Huseyin Hayatsever ve Jonathan Spicer imzasıyla yayınlanan haberde, iktidardaki Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu elde etmeye hazırlandığı, analistlerin ise Erdoğan’ı ikinci tur seçimlerde ‘avantajlı’ gördüğü değerlendirmesi yapıldı. Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın ikinci turda belirleyici bir rol oynayabileceği ifade edilen haberde, ‘siyasi belirsizliğin piyasalar üzerinde yük oluşturduğu’ bilgisi de paylaşıldı.

‘ERDOĞAN TAHMİN EDİLENDEN DAHA İYİ PERFORMANS GÖSTERDİ’

Erdoğan’ın rakiplerinin 28 Mayıs’ta yapılması beklenen ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘yokuş yukarı bir mücadele ile karşı karşıya olacağı’ yorumunda bulunan Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimin ilk turunda tahmin edilenden daha iyi bir performans sergilediğini, ancak salt çoğunluğu elde edemediğini yazdı.

‘HAYAT PAHALILIĞI KRİZİNE RAĞMEN…’

Hükümete yakın medyanın seçim sonuçlarını memnuniyetle karşıladığını aktaran ajans, seçim sürecini hatırlatarak, “Seçimlere girerken muhalefet, en büyük rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu önde gösteren anketlerden de cesaret alarak, Erdoğan’ı iktidardan indirmek için en iyi şansa sahip olduklarını hissetmişti. Ancak, sonuçlar Erdoğan ve İslamcı bir kökene sahip AK Parti’nin hayat pahalılığı krizine rağmen muhafazakar seçmenleri etrafında toplayabildiğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN, İSTİKRARA VURGU YAPABİLİR’

Erdoğan’ın iktidarının 30’uncu yılına girmesinin ülkedeki hak savunucularını hayal kırıklığına uğratacağı yorumunda da bulunan Reuters, “Eğer muhalefet kazanırsa binlerce siyasi tutuklu ve aktivist serbest bırakılabilir” dedi.

Reuters’a konuşan Chatam House’dan Galip Dalay ise Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nın seçimin ikinci turuna ‘sayısal ve psikolojik avantajlarla’ gireceğini söyledi. Dalay, “Erdoğan, halihazırda mecliste çoğunluğu elde ettiği için ikinci tura giderken yapılacak kampanya döneminde istikrara vurgu yapabilir” öngörüsünü paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir