Gazetecilere garip sorular: Takma isminiz var mı?

Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerin iddianamesini hazırlayan savcı ve mahkeme heyetinde yer alan eşinin görev yerinin değiştirilmesine dair haberi sosyal medya hesaplarından ‘retweet ettikleri’ gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazetecilerden Bianet editörü Evrim Kepenek’e soruşturma ile ilgisi olmayan sorular sorulduğu ortaya çıktı.

BirGün’den Kayhan Ayhan’ın haberine göre, Kepenek’in avukatı Meriç Eyüboğlu, “Soruların önemli bölümü örgüt üyeliği soruşturmalarında karşımıza çıkan ‘üye olduğunuz parti, sendika dernek var mıdır? Varsa neden üye oldunuz açıklayanız’, ‘Aileniz ve arkadaşlarınız size nasıl hitap eder, takma isminiz var mıdır?’, ‘Ailenizde terör örgütlerinden herhangi birine üye olan birisi var mıdır?’ gibi bu soruşturmalara girmeyen duyan herkesin şaşırdığı ve ‘ne ilgisi var?’ diye sorduğu sorular. Bir de söz konusu RT edilen paylaşım soruldu. Evrim de haklı olarak şaşırdı. Maalesef çok uzun süredir insanlara böyle soruşturmalarla ilgisi olmayan sorular yöneltiliyor” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Ankara’da önceki gün düzenlenen ev baskınlarında MA muhabirleri Fırat Can Arslan ve Delal Akyüz, T24 editörü Sibel Yükler ve Bianet editörü Evrim Kepenek gözaltına alınmıştı. Arslan, tutuklanırken Akyüz, Yükler, Kepenek ve Deniz adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir